شهید عبدالحسین سنگورزاده

نام پدر : قائم

تاریخ تولد : 1343/1/10

تاریخ شهادت : 1364/8/11

محل تولد : خرمشهر

محل شهادت : هورالعظیم

محل دفن : كرمانشرح زندگی:

(برخی از مومنین بزرگ مردانی هستند كه به عهدی كه با خدا بستند كاملاً وفا كردند تا به راه خدا شهید شدند  و برخی به انتظار فیض شهادت مقاومت كرده هیچ خود را تغییر ندادند .)

سوره الاحزاب آیه 22 

شهید عبدالحسن سنگور‌زاده در سال 1343 در شهر خرمشهر (كوتشیخ) منطقه رویس چشم به جهان گشود . و تحصیلات ابتدائی را در آن شهر سپری كرد و تحصیلات راهنمایی را نیز در آن جا به اتمام رساند و در آن دور از زمان بود كه انقلاب حركات خود را شروع كرده بود . و شهید نقش عمده ای را در آن مقطع از زمان ایفا می‌كرد .

پس از پیروزی انقلاب و تشكیل جهاد سازندگی خرمشهر وی با كوشش تمام و سعی فراوان حدود یك سال در آن نهاد نو بنیاد شروع به فعالیت كار كرد با شروع جنگ تحمیلی و تشكیل بنیاد امور مهاجرین جنگ وی جهت خدمت به مهاجرین به این ارگان پیوست با سعی شبانه روزی حدود یك سال در آن جا خدمت كرد وبا گسترده شدن جنگ تحمیلی جهت شركت مستقیم در جبهه های حق علیه باطل به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شادگان پیوست و به عنوان عضو رسمی در این ارگان مقدس شروع به خدمت كرده و حدود سه سال از عمر خود را در جبهه های جنگ مشغول نبرد با متجاوزان و بعثیان كافر گذرانده بود . و بعد از چهار سال سعی و كوشش جهت پیشبرد جنگ در عملیات ظفرمند عاشورای چهار در منطقه هور الحویزه به لقاءالله پیوست .خاطره‌ای از زبان همسر شهید :

1. عنوان خاطره : اسمش را روح الله بگذار

تقریباً سه سال با هم زندگی كردیم شهید سنگور زاده خیلی اخلاق خوبی داشت . مخلص بود برای انقلاب . از اول جنگ تا آخر جنگ . از اول انقلاب در جهاد سازندگی شركت داشت یك مدتی هم در بنیاد مهاجرین خدمت نمود بعد هم عضو بسیج شد و بعد هم پاسدار رسمی شد .

همیشه می‌گفت اگر ما صاحب یك فرزند شدیم بچه‌ام را اگر یك وقتی مثلاً اتفاقی یا خطری برای انقلاب پیش آمد حتماً تو بچه‌ا‌م را زود بفرست . جلویش را نگیر و خیلی هم دوست داشت فرزند اولش پسر باشد . و می‌گفت هر وقت پسری گیرم آمد اسمش را روح الله بگذار . خیلی به امام علاقه داشت .
وصیتنامه شهید:

مورخه : 3/12/1362


« قل یا ایها كافرون لا اعبد ما تعبدون و لا انتم عابدون ما اعبد والا انا عابد ما عبدتم و لا انتم عابدون ما اعبد لكم دینكم ولی دین »

 

« بگو ای كافران مشرك من آن را كه شما می پرستید هرگز نمی پرستم و شما هم آن خدایی را كه من می پرستم پرستش »

 

ملت عزیز ایران ، دوستان و برادران عزیزم من حقیر چیزی ندارم كه به شما وصیت كنم و من كوچك تر از آنم كه برای شما وصیت داشته باشم ولی به عنوان یك برادر كوچكتر از شما چند كلمه ای بر روی این كاغذ سفید می نویسم از من بپذیرید .

برادران عزیز از این موقع حساس كه دشمن اسلام و مسلمین در حال نابودی است شما اتحاد و یك پارچگی خود را با رهبری قاطع امام عزیزمان حفظ كنید و هر حركتی كه امام عزیزمان میكند پشت سر او حركت كنید و به جهانیان بگویید كه ما اهل كوفه نیستیم كه پشت امام را خالی كنیم ولی در عكس هستیم حاضریم حتی جان و تمام دارایی خودمان را در راه این پیر فدا كنیم  چون راه او را ه حسن (ع) است و حماسه او حماسه كربلا را تكرار نمود .

 برادران و خواهران عزیز اگر احیاناً در بازار كمبودی مشاهده شد به دولت خدمت گذار فشار وارد نكنید و چون ما در حال جنگ هستیم و جنگ همه چیز دارد كمبود هم دارد پس سعی كنید احتكار نكنید و بگذارید در این مملكت حتی اگر یك قرص نان باشد بین تمام ملت تقسیم گردد و هر كس حق خود را بگیرد و اما شما برادران پاسدار عزیزم سعی كنید كه همیشه رابطه خود را با جوانان این مملكت حفظ كنید و آنها را ارشاد كنید و راهنمایی نمایید و آنها را در محدوده انقلاب نگه دارید و نگذارید كه خدای نكرده منافقین بین جوانان ما نفوذ كنند و آنها را منحرف كنند و آنها را مقابل نهضتی كه متعلق به خود آنهاست از وجود آنها به عنوان سنگر استفاده نمایید . برادران و خواهران مبارز مسلمان همیشه پشتیبان امام و رزمندگان اسلام باشید و آنها را تدارك كنید و مایحتاج آنها را برآورده سازید و شما برادران و دوستان عزیز اگر مرا دوست دارید و به عنوان یك برادر كوچكتر قبول دارید هیچ وقت نگذارید كه خون بنده و سایر شهدا پایمال شود دیگر عرضی ندارم .

و اما شما پدر و مادر عزیزم من همیشه به شما افتخار كردم كه همیشه مرا با تشویق خود در صحنه مبارزه با كفر نگه داشته‌اید و روح مبارزه را در وجودم پرورش دادید واقعاً افتخار میكنم پدر و مادر عزیزم از حقوق ناچیز خود به طلبكاران بدهید و مقداری را صرف هزینه زندگی شما و همسرم و فرزندانم نمایید و مبلغ 3700 ریال را به عكاسی كائن بدهكارم و مبلغی به صندوق قرض‌الحسنه فاطمیه می باشم و آنرا از حقوق ناچیز بنده بپردازید تا روحم آسوده باشد .

و شما همسر عزیزم باید مرا ببخشید كه نتوانستم برای شما شوهر خوبی باشم و همیشه شما را اذیت كرده بودم امیدوارم كه مرا ببخشید و مرا حلال كنید و از پسرم به خوبی پرستاری كنید و وقتی كه بزرگ شد هر جا كه ظلمی را مشاهده كردی یا اسلام را در خطر دیدی آن را به مبارزه وادار كن و این پیكر بی روح مرا در خرمشهر به امانت به خاك بسپارید و بعد از آزادی كربلا به كربلا منتقل نمایید به امید پیروزی اسلام بر كفر جهانی و ظهور حضرت مهدی (عج) .

خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار حتی كنار مهدی تو نگهدارش باش .

 

عبدالحسین سنگور زاده

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات