شهید جهانشیر بردستانی

نام پدر : نادر

تاریخ تولد : 1346/5/18

تاریخ شهادت : 1366/1/2

محل تولد : گناوه

محل شهادت : جزیره سهیل

محل دفن : گناوه


شرح زندگی :

شهید بردستانی در سال 1346 در خانواده مذهبی در روستای بهمنیاری از توابع شهرستان گناوه دیده به جهان گشود دوران كودكی را در روستا گذراند و در سن هفت سالگی پا به مدرسه گذاشت در همان روستا تا پایان دوران ابتدائی درس خواند ولی به علت نبودن مدرسه راهنمایی در روستای بهمنیاری به شهر گناوه هجرت كرد و دوران سه ساله راهنمایی را در شهر گناوه گذراند .

او فردی مذهبی و نسبت به نماز روزه بسیار اهمیت میداد و پشتیبان نظام و رهبری و ولایت فقیه بود و در راهپیمایهای انقلاب اسلامی شركت فعال داشت .

او در سال 1360 وارد سپاه پاسداران شد و دوران خدمت خود را در سپاه گناوه گذراند بعد از آن وارد ناو تیپ امیرالمومنین (ع) شد و در ناو تیپ امیرالمومنین(ع) فرماندهی یكی از گروهانهای را بعهده گرفت شهید بردستانی در سال 1364 ازدواج كرد كه ثمره آن یك فرزند پسر بنام حسین میباشد .

او فردی شجاع بود و چندین بار به جبهه رفت و در عملیات كربلای 4 فرماندهی یكی از گردانها را بعهده داشت و در تاریخ 4/10/65 مفقود شد و بعد از ده سال مفقودیت پیكر مطهر و پاكش در سال 1375 به میهن بازگشته شد و دیارمان را عطرآگین نمود و در گلزار شهدا شهر گناوه به خاك سپرده شد .

یادش گرامی و روحش شاد باد
خاطراتی از شهید:

خاطره ای از زبان پسر عموی شهید بهمنیار بهمنیاری :

عنوان خاطره : جواب فرمانده اصلی عملیات را چگونه بدهم ؟

.................. (اوایل خاطره موجود نیست )كه با هم بودیم و متوجه شدیم به طرف او رفتیم و او را نصیحت كردیم كه برود زحمتش را پانسمان كند ولی این فرمانده شجاع و دلیر و مومن در جواب تا اظهار داشت : اصلاً معنا و مفهوم ندارد در این موقعیت بسیار حساس و سرنوشت ساز بعنوان فرمانده اینجا و شما را ترك كنم و جهت مداوا به پشت جبهه بروم و پشت به جبهه بكنم مگر در صورتی كه جسد مرا به پشت جبهه ببرند .  لذا اگر من با این وضع شما را رها كنم و بروم و شما بمانید آن وقت جواب فرمانده اصلی عملیات را چگونه بدهم آیا او نخواهم پرسید چرا تنها عقب كشیده‌اید ؟

« قابل توجه » منظور از فرمانده اصلی عملیات از نظر ایشان امام زمان (عج) بود و نه شخص یا مقام اداری و نظامی بالاتر.

این فرمانده چه كسی میتواند باشد . شهید در عملیات كربلای 4 به شهادت رسید و سردار شجاع اسلام فرمانده گروهان گردان ابوالفضل العباس (ع) شهید جهانشیر بردستانی از شهرستان گناوه بود .

 

پسر عمو و همسنگر شهید حاج بهمنیار بهمنیاری

نام عملیات والفجر 8 تاریخ 20/11/1364

 

 

خاطراتی از زبان همسر شهید :

1.عنوان خاطره : عشق به سپاه و پاسداری از اسلام

در سال 1363 كه تازه پیوند آشنایی با را در زندگی بنا نهاده بودم و قرار ازدواج گذاشته بودیم جهانشیر مقدمه صحبتهایش از كار خودش شروع كرد .

او گفت : كه شغل من پاسداری از اسلام است من یك پاسدار هستم و در خدمت سپاه میباشم و از شغل دست بر نمی‌دارم تا زمانی كه جنازه ام را از باب مقدس سپاه بیرون بیاورند

آن كس كه تو را شناخت جان را چه كند       فرزند و عیال و خانمان را چه كند

 

2.عنوان خاطره : ترك دنیا

در روز دهم تیر ماه سال 1365 خداوند به ما فرزند پسری را هدیه نمود نامش را حسین گذاشتم. بعد از مدتی كه جهانشیر برای مرخصی از جبهه به خانه میآمد كنار گهواره حسین می ایستاد و با نگاههای مهربانش احساس پدری را به چهره پسرش نشان میداد اما توجهی كامل و علاقه ای زیاد نشان نمی داد من از او سئوال كردم كه چرا با حسین بازی نمی‌كنی و علاقه زیادی نشان نمی دهی ؟

او در جواب گفت : میترسم كه علاقه زیاد باعث شود كه دیگر به جبهه نروم و از این كار دست بكشم .

 

3.عنوان خاطره : من نه نامه مینویسم و نه به مرخصی میآیم

در سال 1365 تقریباً بیست روز قبل از شهادت وقتی از سر بندر می‌خواستم بر گردیم به شهر خودمان گناوه بر سر سه راهی جراحی كه رسیدیم ماشین توقف كرد . جهانشیر را با چند نفر از همرزمانش دیدیم كه از ناو تیپ امیرالمومنین آمدند پیش ما وقتی كه نگاهش كردم و چهره‌اش آنطور نورانی شده بود كه من در دلم با خود فكر كردم و با خودم میگفتم كه این دیگر نگاه آخر است و به خانه بر نمی گردد برایش گفتم جهانشیر برایم نامه بفرست و زود به مرخصی بیا او در جواب به من گفت من نه نامه مینویسم و نه به مرخصی میآیم برادرش كه همراهش بود به طرف او اشاره كرد و گفت : برادرم را میفرستم كه از من خبر بیاورد. و این خود سفر آخر و حرف آخر بود وداع. چند نامه از شهید:

1. نامه شهید به همسرش :

بسمه تعالی

حضور محترم همسر عزیزم

سلام امیدوارم كه حالت خوب باشد و هیچ ملالی در كار نداشته باشی پس از عرض سلام و سلامتی شما را از درگاه خداوند میخواهم كه خودت و فرزندت را برای اسلام نگهداری و آینده بتوانی این میوه زندگی ما را خوب ازش نگهداری كنی چون میگویند اگر مادر فرزند ، فرزند را خوب تربیت كرد همان طور به عمل می آید و امیدوارم كه ایشان در آینده یك پاسدار اسلام شود و بتواند بقدر اسمش برای امام حسین (ع) پاسداری كند

حلیمه جان حسین سرما خورده بود درست شده یا نه اگر درست شده برایم بنویس آیا درست میخندد یا نه خلاصه سلامش را از طرف من خیلی ، خیلی 1000 برسان خوب خودت چطوری امیدوارم كه حالت خوب شده باشد و انشاالله نهضت هم بروی چون كار كردن انسان را همیشه سرگرم نگه می دارد . حلیمه‌ جان امكان خانه ماهشهر هست چون گفتند گرفتار هستم و در فكرش خیلی هستم نه اینكه بی‌فكر باشم چون به خدا تنها ناراحتیم نداشتن خانه برای تو است چون تو از نظر خانه خیلی ناراحتی كشیده‌ای و امیدوارم كه خداوند جورش كند انشاالله خداوند ما را بیامرزد و در صف كربلاییان ما را ببرد و یكی از سربازان خودش قبول كند غلامرضا هم آمد مرخصی قدرت سلامت را میرساند در پایان سلام پدر و مادرم و برادرانم را میرسانم بخصوص امید ، مردم همگی [سلام] خانواده پدرت را میرسانم سلام خانواده غلامرضا را میرسانم امیدوارم همگی سالم باشید .

والسلام علیكم سعی كن به نهضت برو .

 

 

2. نامه شهید به همسرش :

حضور محترم همسرم سلام

 عرض میكنم پس از عرض سلام و سلامتی شما را از درگاه خداوند متعال خواهان و خواستارم و امید دارم كه حالت خوب باشد امكان دارد بنده نتوانم بیایم چون امروز میخواهم برویم ماموریت در یكی از محورهای عملیات و در فكر نباش و اگر نامه دور شد در فكر نباش چون در راه اسلام است و انشاالله برای رضای خدا صبر و استقامت كن و در ضمن سلام همگی را میرسانم و قدرت هم رسید و با هم هستیم خدا حافظ رفتم برای بنده حقیر دعا كن .

 

والسلاموصیتنامه:

با درود فراوان به امام زمان و نائب بر حقش امام خمینی و با سلام درود بیكران به شهیدان صدر اسلام تا شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی حق علیه باطل و با سلام به خانواده شهدا که عزیزترین فرزندان خود را در راه اسلام فدا كردند و با خون فرزندانشان درخت اسلام آبیاری شد و هر روز بلند و محكم میشود تا اینكه ان‌شاءالله سایه‌اش بر تمام ملل جهان افكنده شود .

و سلام بر رزمندگانی كه خوب از اسلام پاسداری میكنند و خون رزمنده بودن را به ابر قدرتهای شرق و غرب و كفار فهماندند اینجانب بنده حقیر و كوچك شما امت حزب الله یكی از سربازان كوچك اسلام هستم كه اگر خداوند این جان ناقابل را از من قبول كند در راه خودش بدهم چه در جنگ تحمیلی و چه در راههای دیگر چه خوب كه در حال جهاد در راه خودش این جور شود من این را افتخار بزرگ و خیلی عظیم میدانم كه كسی در راه خدا در مبارزه با كفر صدامی كشته شود و باید با كفر صدامی بجنگیم تا اینكه پیروز و سربلند از میدان برگردیم تا بفهمند كه یاران امام حسین چنین هستند .

و این را برای شما امت حزب الله و مسلمان و همیشه در صحنه بگویم كه ما یك جان بیشتر نداریم و آخر باید خدا آن را از ما بگیرد چه بخواهیم و چه نخواهیم این جسم و جان و روح را در راه خودش پرورش كردیم كه آن دنیا در صحرای محشر سربلند هستیم و اگر حساب جداگانه است ولی چه خوب كه این جان بی قابل را در راه اسلام و دین مقدسش بدهم و مثل یاران حسین (ع) كشته شویم و به شما جوانان مسلمان و مومن بگویم كه برای یك مسلمان ایرانی ننگ است كه جنگ اسلام و كفر در اینجا باشد و شما در آن نباشید به خدای بزرگ در آن دنیا مورد سئوال قرار میگیرید .

اینجانب برادر كوچكتان از زمانی كه وارد بسیج شدم كم كم به اسلام پی بردم كه معنی مسلمان بودن یعنی چه من باید تاریخ تولدم را در سال 1357 بزنم چون قبلاً مثل بچه خبر هیچ نداشتم و نمی دانستم دنیا كه چه خبر است ولی از سالی كه امام آمد درست مثل اینكه تازه به دنیا آمده‌ام و تازه متولد شده‌ام و گفتم بروم در یكی از ارگانها خدمت كنم فكر كردم دیدم سپاه برای ما خوب است و آمدم داخل سپاه و تعهد اخلاقی و خدمتی دادم كه تا جان دارم برای اسلام پاسداری بدهم و این را برای برادران عزیز و از جان گذشته سپاه بگویم كه سپاه پاسداران تنها برای ایران نیست بلكه برای تمام مسلمین است و اسلام هم مرز ندارد و شما پاسداری از اسلام میدهید و تا كفار در جهان است ما هم در جهان آرام نمی نشینیم و این را بگویم كه قدر این سپاه را بدانید كه واقعاً یاران امام حسین(ع)  در آن خدمت میكنند و شما باید انشا الله اسلام را در جهان پیاده كنید و شما كمك همه مسلمانان هستید نه ایران تنها .

 اخلاقتان با مردم خیلی خوب باشد كه مردم روی شما حساب میبردند و داخل كارهای دسته جمعی برای اسلام باید شما اول خودتان پیش قدم شوید و همیشه برای رضای خدا كار كنید و اگر كسی از برادران سپاه از بنده حقیر ناراحت است و كسی از شما را ناراحت كرده‌ام مرا از بزرگی خودتان ببخشید تا خدا از من بگذرد و به خانواده مان بگویم كه من راهم را شناختم و نابلد به راه نرفته‌ام و كشته شدن در راه خدا افتخاری بزرگ است و من خدا را شكر میكنم كه مرا در این راه شهید كرده و اگر میخواهید گریه كنید برای حسین گریه كنید كه مظلومانه شهید شده .

و شما ای برادرانم اگر میخواهید گریه كنید برای حسین گریه كنید كه مظلومانه شهید شده و شما ای برادرانم اگر میخواهید برایم ناراحتی كنید راهم را ادامه دهید و پدر و مادرم را دل داری بدهید و در راه اسلام خدمت كنید و خواهرانم را راهنمایی كنید تا برای اسلام خدمت كنند و در پایان از عمو‌یم غلامرضا حلالیت میخواهم چون او هم برایم خیلی زحمت كشیده .

ولی تو ای مادرم تو برای من بسیار رنج كشیدی هر چه زحمت میكشیدی پولش را برای من میدادی نمی دانم چطور قدر دانی كنم و فرزند كوچكت را حلال كن و تو بیشتر از همه برایم زحمت كشیده ای سلام بی بی‌ام و خاله‌ام را و برادرانم و خواهرانم و تمام خانواده‌یمان و دوستان و همسنگرانم را می رسانم  .

 

همگی مرا حلال كنید

خدایا ، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

( پاسدار قدر خود را پاسدار )


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات