شهید جواد فروتن

نام پدر :حسین

تاریخ تولد : 1341/8/26

تاریخ شهادت : 1360/3/8

محل تولد : گناوه

محل شهادت : شوش


محل دفن : گناوه


زندگی نامه شهید جواد فروتن :


جواد در سال 1341 دیده به جهان گشود در یك محیط آكنده از صمیمیت زندگی را آغازید حركت و رفتار وی در دوران كودكی حكایت از آغاز طوفان بزرگ را می‌داد به بیان مادرش جواد از 5 سالگی نماز می‌خواند و از كودكی سعی در شناخت محیط اطراف خود را داشت در دوران دبستان و راهنمایی از تمام امكاناتی كه جهت تكاملش بسوی الله برای وی مقدور بود یاری می‌جست و یكی از دانش‌آموزان ممتاز مدرسه خود بود .

دوران متوسطه را در دبیرستان طالقانی آزمود و در رشته فرهنگ و ادب سعی در تحقیق مبادی قرآن ـ عربی و فرهنگ قرآن نمود همواره یكی از چهره‌های فعال مدرسه بود و با هجرت و شهادتش درس بزرگ توحید را به هم سالانش آموخت. اخلاق حسنه جواد آینه تمام نمای دوستان و رفیقانش بود هر كس حتی با جواد در سلام و تعارف هم آشنایی داشته باشد هیچ گاه نمی‌تواند سیرتش و سیمای خویش را از یاد برد ـ خضوع جواد انسان را شرمگین می‌ساخت و در زندگی اجتماعی در كمك به برادران و خواهران دینی‌اش می‌نمود

بارها با پول بدست آمده از دسترنج كارگریش را به صورت كتابهای داستان به بچه‌ها هدیه می‌كرد ـ از چند تابستان به این طرف ، اوائل تابستان بعد  از فراغت از درس و مشق به كارگری می‌پرداخت و پس از پرداخت خمس و زكات پولش به زیارت امام رضا (ع) مشرف می‌شد و قلب پاكش را در زلال اقیانوس توحید شستشو می‌داد .

به بیان یكی از برادران همراهش در سفرهای مشهد یك لحظه از وقت گرانبهایش را بیخود صرف نمی‌نمود و همیشه در مجالس و تكایای مذهبی حضور پیدا می‌كرد و در تابستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تمامی رمضان را در صفوف تظاهرات خونین علیه رژیم شاه گذراند .

زندگی سیاسی جواد فروتن :

جواد در سالهای اول راهنمایی با اعزام مبلغین حوزه علمیه با تمام عشق و ایمان خود به توحید در كلاسهای درس تدریس قرآن مشتاقانه حضور یافت و در مجالس سخنرانی ـ قرائت قرآن ـ مقاله نویسی و .... حضور فعال داشت در آن هنگام تنها میعادگاه جواد مسجد بود و همین اخلاق مسجد بود كه بوی اخلاص آموخت و سرآمد همه دوستان و برادرانش بود .

  در سالهای بعد با پیوند با روحانیون جوان اعزامی از قم به عنوان یكی از بهترین شاگردهای كلاسهای آموزشی قرآن شناخته می‌شد و در سال 1356 همكاری چندین تن از دوستانش « گروه میثم » را تشكیل دادند و در بخش اعلامیه‌های آگاهی  بخش امام جدید تمام داشت در اولین خروش مردم مسلمان گناوه حضور فعال داشت و در همان راهپیمایی بدست مزدوران برای توقف راهپیماییها تعیین كرده بودند و به جلو رود و همین جسارت و صلابت او بود كه در حسینیه معتمدی توسط حامیان رژیم ساواك پهلوی دستگیر و در زیر شكنجه‌های دژخیمان شاه دو روز تمام مقاومت كرد و به اظهار یكی از همرزمانش در زیر باران سرنیزه‌های كه بر بدنش فرو آمد با شعار لا‌ اله اله‌ الله و     یا صاحب‌الزمان (عج) مامورین شاه را دیوانه كرده بود كه پس از مقاومت شدید در برابر مزدوران مجبور به آزاد شدن وی شدند .

  در خروش توده‌های مسلمانان مردم گناوه به عنوان یكی از چهره‌های فعال مسلمانان دوش به دوش همرزمانش پیكار نمود و در 22 بهمن به آرزوی اولینش رسید ـ در گشت‌های شهری و در محافظت شهر و سپس كمیته و كانون فرهنگی شركت فعال داشت . و با آن سن كمش به عنوان یكی از چهره‌های فعال مسلمان مشخص شده بود .

در توطئه‌های گروههای چپ و منافق در مدارس خشم ضد انقلاب را برافروخته بود ـ با تشكیل سپاه هم دوش یارانش با همه توان به ایثار پرداخت و چون نمی‌توانست تمام وقتش را در سپاه بگذارند به عنوان پاسدار ذخیره به مسئولیت الهی خویش پرداخت ـ با شروع جنگ تحمیلی بی‌صبرانه آماده رفتن به جبهه شد و علیرغم تاكیدات برادران هم رزمش برای ماندن در جبهه عشق شدیدترین به لقاح الله او را به مشهد ( شهادت گاه عاشقان توحید ) كشانید .

   از اول فروردین ماه در جبهه دب حردان ـ صبحانیه قهرمانانه به پیكار پرداخت بعد از آن به جبهه شوش دانیال به كمك برادرانش شتافت و در پیكاری سخت و بعد از فتح‌های مكرر و پیروزمندانه اسلام ـ غروب جمعه 8 خرداد به دیدار خدا شتافت و برگی از پیروزی‌های اسلام و مسلمین را ورق زد .


یادش گرامی و راهش مستدام باد
شرح شهادت شهید جواد فروتن:

در موقع شب حمله 31/2/1360 من و جواد همراه با گروهی با هم بودیم و حمله ادامه داشت تا ساعت 3 عصر و قسمتی كه می‌خواهیم از دست دشمن بگیریم موفق شدیم و در حدود 150 نفر را اسیر كردیم و جای دشمن مستقر شدیم  .

در این حال جواد را دیدم كه می‌گفت : رگبار روی آنها گرفتیم و خودم دیدم كه چند تای آنها را زدم می‌خندید و خوشحال بود و زمزمه كلمه شهادت را به زبان می‌آورد و بعد از آن كه دشمن را عقب راندیم سنگر درست كردیم و نگهبانی می‌دادیم كه مبادا دوباره حمله كنند ولی آنها اینقدر ترسیده بودند كه دیگر قصد حمله را نداشتند و حال نوبت تقسیم بندی بود در آن محوطه نگهبانی دادیم و قرار بر این شد كه 12 ساعت نگهبانی و 24 ساعت استراحت و جواد 24 ساعت نگهبانی و 12 ساعت استراحت می‌كرد . ولی چه استراحتی او همواره با خدای خود راز و نیاز می‌كرد و با بچه‌ها بحث می‌كرد و درباره شهادت و پیروزی سخن می‌گفت .

در حدود 8 روز از تصرف ما از این منطقه نگذشته بود كه جواد گفت : بچه‌ها من خوابی دیشب دیده‌ام كه شهید می‌شوم و شهید شدن من در این جبهه شوش و به من الهام شده است و مرتب از شهادت می‌گفت و تا اینكه وقت آن رسید كه از سنگرهای جلویی به سنگرهای عقبی جهت استراحتگاه بیاییم در این حال بود كه خمپاره‌ای در حدود 7 یا 8 متری ما به زمین خورد و هوا را آلوده از خاك كرد و من هیچ چیزی را ندیدم و هر چه فریاد زدم : جواد جواد كردم ولی جوابی نشنیدم و همانجا خوابیدم تا دود و خاكهای موجود بر طرف شود و در این حال بود كه جواد را دیدم كه غرق در خون بود و رفتم تداركات را خبر دادم و برانكارد را آوردم و آن را روی آن گذاشتم و به آورژانس آوردم و در حدود ساعت 4 شب بود او را به شهر بندر گناوه آوردند و با مراسم با شكوهی او را دفن كردند .

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد


وصیت نامه شهید جواد فروتن


بسمه تعالی

اگر كشته شدم فقط دعا كنید كه خدا مرا در زمره شهیدان درگاهش قرار دهد و مرا غسل ندهید و كفن نكنید چون رهبرم حسین نه كفنی داشت نه غسلی.و به مادرم بگوئید: كه مادر آرزوی من برآورده شد و گریه نكن فقط دعا كن و به او بگوئید اگر گناهی در حق تو كرده ام بخاطر خدا مرا ببخش چون اگر تو مرا نبخشی خدا مرا نمیبخشد.وبه پدرم بگوئید كه من خدمتی برای تو نكردم.ولی از تو درخواست میكنم بخاطر هرچه كه میپرستی مرا ببخش و غیر از خون یك پیامی برای ملت مسلملن مجاهد دارم و آن اینكه اگر همه كشته شوید بجز یك نفر،من از آن یك نفر میخواهم كه تسلیم دشمن نشود و فقط تسلیم دربرابر خدا باشد.و ملت باید فقط متكی به خدا و فوانین خدا واسلام باشد.

جواد فروتن

یادداشت های شهید جواد فروتن:

توحید :

توحید مثل اعضای بدن كه بر اساس نظم خاص و دارای نظم و امور دقیق و منظم و یك جهت و یك هدف دارد و جهان بینی ما هم توحید یعنی یگانگی و عدم دوگانگی خدا را می‌نماییم و كارهای او را بر اساس نظم می‌دانیم از نظم آفرینش و دیگر امور .

 

خط امام :

خط امام یعنی راه و هدف امام كه همانا اسلام راستین و محمدی می‌باشد و هدفش جهانی كردن اسلام است .

 

فطرت مذهبی :

فطرتم مرا وادار به رفتن مراكز اسلامی می‌كند ...   .

 

آرمان :

... این را می‌گویم كه هر دسته و گروهی بخواهد به نام من بر علیه این حكومت اسلامی حرفی بزند دشمن من و آرمان من است .... .

 

امام خمینی :

و قدر این مرد خدا ( امام خمینی ) را بدانید كه اگر او و یا مكتب او را رها ساختید شكست شما حتمی است ....   .

ملت باید متكی به خدا و قوانین خدا و اسلام و گوشش به فرمان خلیفه الله یعنی خمینی بت شكن باشد ...   .

 

مجلس شورای اسلامی  :

اگر این مجلس با تمام وجود پشت سر رهبر و به فرمان رهبر و با وحدت و اتحاد پیش برود و در برابر هر گونه استعمار و استبداد چه داخلی و چه خارجی مقابله و ایستادگی كند تمام جهانخواران غرب و شرق را به زانو در خواهند آورد و مثل حالا كه آمریكا را به التماس وا داشته  ....   .

 

جنگ :

....  اگر همه كشته شوند بجز یك نفر و من از آن یك نفر می‌خواهم كه تسلیم دشمن نشود ، فقط تسلیم در برابر خدا شوند  .

 

مشكل  انقلاب :

مشكل بزرگ انقلاب ایستادگی آمریكا در برابر انقلاب و منافقین است ....   پیشنهاد من این است كه رئیس جمهور ( بنی صدر ) را باید عزل كرد و یك رئیس جمهور حزب‌ الهی روی كار آورد تا سران مملكتی همه در خط اسلام حركت كنند ...   .

شهادت :

سعادت انسان در خرید و فروش با خدای خود می‌باشد ....

جان ناقابل دادن و سعادت قابل دار و ارزش دار گرفتن نصیب شدن ....

من اینجا آمده‌ام  ، من در پی خرید و فروش و به قول معروف معامله هستم و بازار معامله را به من در كشور مشهد و پایتخت آن كربلا نشان دادند و حالا به  این بازار آمده‌ام ، حالا كه آمده‌ام  می‌گویند : خدا از همه این كالا را نمی‌خرد چون خریداریست كه مشتری لایق را میپذیرد و من در آنجا آنقدر می‌ایستم تا اینكه كالای ناقابل مرا خریداری كند  ....   .

 

گروه‌ها  :

..... برادرم ماركسیستها اگر می‌خواهند خدا را ببینند می‌توانند بیایند جبهه را  بینند ....    برادرم در اینجا روح انسان به پرواز در می‌آید  . 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic