شهید حُر خسروی


نام پدر : ابــول

تاریخ تولد : 1342/06/01

تاریخ شهادت : 1361/01/02

محل تولد : بندر گناوه

محل شهادت :ایلام(دشت عباس)

آرمستان : گلزار شهدا گناوههشت ، نه سال بیشتر نداشتم که دیگر از تمسخر همکلاسی هایم خسته شده بودم.

دیگر طاقتم طاق شده بود؛ آمدم خانه ، با لب و لوچه ای آویزان و با چهره ای گریان. در خودم بودم که پدرم دستی بر سر رویم کشید و با نگرانی پرسید: چرا گریه می کنی؟

با عصبانیت گفتم: من اسمم رو دوست ندارم! اصلاً چرا اسم من رو گذاشتید حرّ؟

پدر انگار انتظار چنین جوابی را نداشت پرسید: چرا؟

دوباره بغضم ترکید و گفتم: بچه ها مسخره ام می کنند. به من می خندند! یک دفعه پدر زد زیر خنده ! با حرص گفتم: « بیا تو هم به من می خندی ، بعد من از بچه های مدرسه چه انتظاری داشته باشم ؟!»

پدر نشاندم روی پایش و به من گفت: یادت هست وقتی که ماه محرم می آمد با هم می رفتیم تعزیه می دیدیم؟ گفتم: خب! پدر ادامه داد در بین سپاه امام حسین(ع) یه نفر بود که اولش راه رو به امام بسته بود ، بعد اومد یار امام شد و تا آخرین قطره خونش واسه امام و بچه هاش جنگید و شهید شد. گفتم آره یادمه ، اسمش حر بود.

پدر تبسمی کرد و گفت: « تو اسمش رو خوب یادت هست ، تو می دانی او چقدر آدم خوبی بوده ، پس چرا از این که اسمت حر است ناراحتی ، ببین من و مادرت اگر اسمت رو گذاشتیم حر به این نیت بود که از یاران امام زمان شوی. این ها را که شنیدم دیگر ناراحت نبودم ، دیگر احساس سرشکستگی نمی کردم ، حالا دیگر سینه ام را سپر می کردم و با یک عالمه جواب به همکلاسی هایم منتظر فردایم شدم که چگونه یار امام زمان شوم.»

***

شهید حر خسروی در سال 1343 در گناوه چشم به جهان گشود . دوران ابتدائی را در دبستان عرض به اتمام رسانید و در این دوران در كلاسهای درس روحانیون اعزامی از حوزه علمیه قم شركت میکرد و از كلاس آنان استفاده میبرد.

دوران تحصیل راهنمائی را در مدرسه راهنمائی عنصری گذراند. در سال 56 در تظاهرات و راهپیمائیها حضور فعالانه داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 58 –59 در رشته علوم انسانی دبیرستان دكتر شریعتی مشغول به تحصیل شد. با تشكیل بسیج ، در همان مرحله اول به بسیج رفت و بعد از اتمام مراحل آموزش به جبهه سوسنگرد و مالكیه اعزام شد . بعد از اتمام این دوره به گناوه برگشت و دوباره بعد از مدت كوتاهی عازم جبهه دب حردان شد .

مدتی هم در جبهه غرب بود و مدت چهار ماه در جبهه نوسود و در شمشیر مبارزه كرد . دوباره به بستان رفت و در عملیات طریق القدس شركت كرد . در این خطه بود كه بر اثر شلیك آرپی جی از ناحیه گوش آسیب دید . پس از بهبود و مدتی استراحت دوباره به جبهه شوش رفت و در عملیات فتح المبین شركت كرد و در این عملیات بود که از خاکیان بریده شد و به  به افلاکیان پیوست.


موضوع: عکسهای شهداء، زندگینامه شهدا، خاطــرات شهدا، برچسب ها: عکس، خاطره، زندگینامه، شهید، گناوه، افلاکیان، حر خسروی،
[ 17 اسفند 90 ] [ 11:48 ب.ظ ] [ ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات